/ Aktualności / wtorek, 23 luty 2021 10:07

Nowe zasady sprzedaży akumulatorów | Akumar

 

Od 1 lutego w całej Unii Europejskiej i również w Polsce zaczęły obowiązywać nowe przepisy dotyczące sprzedaży akumulatorów. Zmiany zostały wprowadzone przez rozporządzenie Unii Europejskiej UE 2019/1148  W sprawie wprowadzania do obrotu i stosowania prekursorów materiałów wybuchowych”. Dotyczą one sposobu sprzedaży akumulatorów suchoładowanych i zabraniają sprzedaży elektrolitu w oddzielnych pojemnikach końcowemu odbiorcy. Nie ograniczają dostępności akumulatorów.

Zasady sprzedaży pozostałych typów akumulatorów nie zmieniły się.

Co to jest prekursor materiałów wybuchowych?

Pod pojęciem prekursora materiałów wybuchowych rozumiemy substancję, która może być użyta do produkcji materiałów wybuchowych. W załączniku do wspomnianego rozporządzenia zostały one wymienione. Wśród nich znalazł się kwas siarkowy o stężeniu co najmniej 15%. Stężenie kwasu siarkowego w elektrolicie jest większe i dlatego jest on zaliczany do prekursorów materiałów wybuchowych.

 

Jakie zmiany w sprzedaży akumulatorów suchoładowanych?

 

Sklepy stacjonarne, zakupy online – sprzedaż na nowych zasadach

 

Zmiana dotyczy akumulatorów suchoładowanych. Są to akumulatory produkowane w komplecie z pojemnikiem zawierającym elektrolit. Do tej pory klient mógł kupić taki zestaw i samodzielnie zalać kwasem baterię. W świetle nowych przepisów sprzedawca w sklepie nie może wydać klientowi zestawu do samodzielnego napełnienia w domu. Obowiązkiem sprzedawcy jest zalanie akumulatora kwasem i sprzedania klientowi indywidualnemu już zalanego akumulatora. Dla kupującego zmiana ta oznacza tylko tyle, że zakup tego typu akumulatora zajmie mu nieco więcej czasu niż do tej pory.

Ta sama zasada dotyczy zakupów online. Sprzedawca w sklepie internetowym nie może wysłać już zestawu. Musi on przed wysłaniem uruchomić akumulator, czyli zalać go kwasem.

 zmiana w sprzedazy akumulatorow sucholadowanych

 

Sprzedaż akumulatorów suchałodowanych dla B2B na nowych zasadach

Przedsiębiorcy, w ramach sprzedaży B2B mogą nadal kupić suche akumulatory w zestawach. Przy zakupie są zobowiązani do wypełnienia stosownego oświadczenia. Jednak przy dalszej sprzedaży klientom końcowym mają oni również obowiązek zalania akumulatora kwasem i sprzedaży akumulatora już zalanego.  

 

Podsumujmy. Wprowadzana w przepisach zmiana dotyczy tylko akumulatorów suchaładowanych. Nie ma ona wpływu na dostępność akumulatorów. Pozostałe typy akumulatorów sprzedawane są na dotychczasowych zasadach.

 

 

Zapraszamy i życzymy udanych zakupów

Zespół Akumar

Please publish modules in offcanvas position.